Opublikowano Dodaj komentarz

Każde dziecko może być architektem – zalety LEGO

Każdy mały człowiek, w pewnym okresie swojego życia, snuje plany co do tego kim będzie w przyszłości. Usłyszeć możemy takie deklaracje jak astronauta, tancerka, traktorzysta czy księzniczka. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że dzieci już wtedy mają zawód i są często w nim bardzo dobre. W końcu każde małe dziecko z dostępem do klocków jest jednocześnie architektem. Przypomnij sobie te niezliczone budowle, które wyszły spod Twojej ręki, niektóre z nich pamiętasz być może nawet do dziś.

Skoro już przy klockach jesteśmy, to z całą pewnością najpopularniejszymi są klocki LEGO. Od wielu lat towarzyszą małym konstruktorom na wielu etapach ich życia. Począwszy od serii DUPLO dla maluchów przez lego SYSTEM dla trochę starszych aż po TECHNIC dla prawdziwych złotych rączek, LEGO oferowało masę przeróżnych serii, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nieważne, czy hobby dziecka jest kosmos, piraci, starożytny Egipt czy wojownicy z dalekiego wschodu, wszystko to i o wiele więcej mógł właśnie znaleźć w zestawach klocków LEGO.

klocki LEGO Fanatyk.pl

Jednak LEGO to nie tylko wyśmienita zabawa, ale i kilka aspektów psychologicznych, dotyczących rozwoju dziecka, o których warto wspomnieć.

Klocki LEGO ćwiczą koordynację dziecka

Klocki lego są zaprojektowane w ten sposób, aby praktycznie w każdym przypadku dowolny klocek pasował do dowolnego innego. Jednak mimo tego, dziecko używając klocków uczy się cierpliwości, ćwiczy orientację przestrzenną i precyzyjne posługiwanie się własnymi rękami. Opanowując te umiejętności jest w stanie nie tylko szybciej układać wymyślone przez siebie konstrukcje, ale tez przenosi te zdolności do życia codziennego i posługiwania się przedmiotami codziennego użytku.

Rozwój więzi społecznych i umiejętności emocjonalnych

Wspólna zabawa przy układaniu LEGO, niezależnie od tego czy z rodzicami czy z innymi dziećmi, prowadzi do rozwoju i ćwiczenia tak ważnych umiejętności społecznych jak: praca zespołowa, umiejętności negocjowania, zawierania kompromisów i podziału (jakie klocki dostaję ja, a jakie Ty) czy przestrzeganie zasad. Chociaż te ostatnie mogą być czasami trudne do zrozumienia dla dorosłych, to jednak kształtują w dziecku umiejętność ich tworzenia, egzekwowania i przestrzegania.

Zdolności kognitywne

Zabawa klockami pomaga w rozwoju zdolności poznawczych dziecka. Z racji na to, że zabawa opiera się na konstrukcji, dziecko poznaje, ćwiczy i przyswaja takie pojęcia jak kształty, wymiary, liczba elementów, jak również uczy się rozpoznawania wzorów. Dodatkowo poprzez swoje budowle i zabawę nimi, dziecko wyraża się w sposób na jaki nie pozwalają mu, ograniczone na tym etapie rozwoju, zdolności językowe.

Zdolności lingwistyczne

Wspomniane przed chwilą zdolności językowe również ulegają ćwiczeniu podczas budowania konstrukcji z klocków LEGO. Wystarczy, że w trakcie budowy zapytasz swoje dziecko o szczegóły budowli, a ono z chęcią i pasją zacznie o niej opowiadać. Jednocześnie będzie musiało poznawać i przyswajać nowe słownictwo związane nie tylko z materiałami, z których buduje i ich formą, ale też tematyką, która porusza dany zestaw LEGO.

klocki LEGO Fanatyk.pl

Jak więc widać, nawet niewinna zabawa w małego architekta, może być i jest bardzo ważnym elementem rozwoju małego człowieka. Etap ten towarzyszy ludziom od zarania dziejów, jednak zabawki w nim wykorzystywane stają się z każdym stuleciem coraz lepsze, efektywniejsze i sprawiające większą frajdę. Z racji na swoje wieloletnie działanie nie tylko na polu wymyślania nowych zestawów, ale także wymyślania ich w taki sposób aby przyczynić się do jak najlepszego i najszybszego rozwoju dzieci, LEGO zdecydowanie niesie sztandar lidera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *